NFZ daje nam możliwość uzyskania refundacji na wykonanie niektórych zabiegów stomatologicznych. Poziom finansowania jednak bardzo często jednak zbyt niski, by pozwalał na wykorzystanie współczesnych, nowoczesnych metod leczenia. Bezpłatne leczenie zębów przysługuje dzieciom w ramach NFZ. Jeśli jednak chce się skorzystać z wyższej jakości materiałów konieczne będzie zainwestowanie własnych środków w leczenie. W ramach NFZ dzieci do 18 roku życia mogą mieć zakładane wypełnienia. Przy młodszych dzieciach nie ma różnić w stosunku do tego co proponowane jest w gabinecie prywatnym. Jednak u nastolatków będzie inaczej. W przypadku nastolatków najlepiej w zębach stałych stosować wypełniania światłoutwardzalne oraz odbudowy protetyczne i w gabinetach na NFZ nie można będzie na nie liczyć. Dlatego o ile u najmłodszych wypełniania glassjonemerowe się sprawdzają bo stosowane są i przez NFZ i prywatnie o tyle jeśli chodzi o nastolatków to tutaj już prywatne gabinety górują jakością.

Wypełnienia u dorosłych

Jeśli u osoby dorosłej pojawia się ubytek może się wybrać na leczenie w ramach NFZ albo zdecydować się na gabinet prywatny. Sama metoda opracowania ubytków nie będzie się różniła. Różnica między tymi dwiema opcjami jeśli chodzi o leczenie będzie związana z tym jaki rodzaj wypełnienia będzie zastosowany. Wypełnienie stosowane zgodnie z zasadami NFZ mają więcej wad niż te stosowane komercyjnie. Samo opracowanie ubytku nie będzie się wiele różnić. Jednak przy uzupełnieniu ubytku prywatnie stosowane są nowoczesne, zmodyfikowane materiały dopasowane również do potrzeb jakie będzie miał konkretny pacjent. W tej sytuacji opracowanie będzie z pomocą narzędzi optycznych jak lupy, mikroskop, zwiększa się w ten sposób między innymi dokładność z jaką opracowany będzie dany ubytek, co będzie miało także przełożenie dalej na to jakie będą efekty leczenia. Refinansowane przez NFZ kompozyty chemoutwardzalne sa już nieco przestarzałe a ich właściwości mechaniczne oraz estetyczne będą jednocześnie znacznie gorsze.

Wypełnienie przy dużych ubytkach

W przypadku, gdy jest duży ubytek to niezależnie czy chodzi o dzieci czy o dorosłych to stosowanie metod, które są finansowane prze NFZ raczej nie będzie dobrym rozwiązaniem. W takim przypadku lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie metod z protetyki stomatologicznej. Najlepiej zdecydować się wtedy na uzupełnienie ze stałych jak z ceramiki. Po preparowaniu ubytku będzie można go skanować i przekazać do pracowni, by wykonać frezowanie na wypełnieniu z bloku ceramicznej. Dzięki temu potem wykończenie leczenia będzie można zrobić już tego samego dnia. Jednocześnie wykonanie takiego uzupełnienia daje najlepsze efekty w momencie, gdy ktoś ma duże ubytki zęba. Świadczenie jednak w takiej formie będzie dostępne wyłącznie w gabinetach prywatnych.

dentysta podczas pracy

Leczenie kanałowe

Jeśli w grę wchodzi leczenie kanałowe to nie można polegać na NFZ. Stosowane tam metody nie są najbardziej efektywne. Ale jednocześnie trzeba podkreślić, że leczenie kanałowe z NFZ dotyczy tylko zębów siecznych i kłów. A jak pokazują statystyki zdecydowanie częściej problemem jest to, że ludzie muszą kanałowo leczyć przedtrzonowce oraz trzonowce. A na leczenie tych zębów w ramach NFZ nie będzie szans.

Protetyka

Również jeśli chodzi o protetykę zakres działań w ramach NFZ jest ograniczony. Możliwe jest refinansowanie protez dla dzieci i młodzieży oraz podstawowe uzupełnienie ruchome dla dorosłych. Oferta jest ograniczona i nie obejmuje uzupełnień stałych, które są najlepsze w momencie, gdy chodzi o duże ubytki tkanek twardych zęba.