Jeśli brakuje Ci jednego lub kilku zębów i nie chcesz decydować się na częściową lub całkowitą protezę albo most protetyczny, lekarz stomatolog może powiedzieć Ci, czy możliwe jest wszczepienie implantu.

Implanty stomatologiczne mogą zastąpić brakujące zęby w bardziej naturalny sposób niż protezy. Są to sztuczne zęby, które umieszcza się bezpośrednio w kości, dzięki czemu są bardziej naturalne niż protezy. Operacja wszczepienia implantów jest zabiegiem, który zastępuje brakujące zęby. Musisz być w dobrym stanie zdrowia, mieć zdrową kość szczęki i zdrowe dziąsła.

Jak wygląda implant?

Implanty stomatologiczne wyglądają bardziej naturalnie niż protezy. Implanty dentystyczne to rodzaj śruby lub cylindra, który działa jak sztuczny korzeń dla brakującego zęba. Implanty stomatologiczne są wykonane z tytanu i innych materiałów, które nie mają negatywnego wpływu na tkanki szczęki i dziąseł.

Procedura wszczepiania implantów

Jeśli pacjent jest w dobrej kondycji fizycznej, a lekarz uzna, że w jego przypadku możliwe jest wszczepienie implantów stomatologicznych, może zaplanować znieczulenie miejscowe lub szpitalne znieczulenie ogólne, w zależności od konkretnych potrzeb oraz zakresu i rozległości zabiegu. Wysoka jakość implantów stomatologicznych w Krakowie zapewi nam trwałość naszych zębów i oszędzi zbyt czestych wizyt kontrolnych u naszego dentysty.

Operacja wszczepienia implantów może trwać kilka miesięcy i składa się z trzech etapów.

  • Wprowadzenie implantu - Implant jest wprowadzany do kości szczęki pacjenta. Implant zostanie zintegrowany z kością szczęki przez tkankę dziąsła w ciągu następnych 3-6 miesięcy.
  • Przymocowanie łącznika: Dentysta przymocowuje łącznik do implantu. W tym miejscu rozwija się tkanka dziąsła. Czasami implant i łącznik mogą być umieszczone jednocześnie. Połączenie pomiędzy implantem a zaczepem zakotwicza ząb zastępczy, niezależnie od tego, czy zostały one umieszczone jednocześnie.
  • Przymocowanie korony protetycznej - lekarz stomatolog przymocowuje wykonaną na zamówienie koronę do zaczepu implantu.

Implanty stomatologiczne

Jak długo trwa zabieg wszczepienia implantu?

Chociaż sam proces wszczepiania implantów trwa zaledwie kilka godzin, warto pamiętać, że może być konieczne przeprowadzenie kilku zabiegów. Może to nie być najlepsza decyzja dla osób, które są bardziej podatne na infekcje.

Osoby cieszące się dobrym zdrowiem, które zdecydują się na wszczepienie implantu, powinny przestrzegać zaleceń stomatologa dotyczących higieny. Obejmują one codzienne dwukrotne szczotkowanie zębów i codzienne nitkowanie.

Implanty a protezy zębowe

Implanty dentystyczne są bardziej naturalne niż protezy zębowe. Implantów nie trzeba wyjmować ani naprawiać. Nadal będziesz musiał odwiedzać swojego dentystę, aby upewnić się, że Twoje implanty są w dobrym stanie. Właściwa higiena jamy ustnej jest niezbędna. Irygator  jest doskonałym dodatkiem do nitkowania zębów dwa razy dziennie. Jest on idealny do czyszczenia okolic części zębowych.

Czy potrzebuję implantu?

Implanty nie są najlepszym wyborem dla wszystkich. Implanty stomatologiczne nie są zalecane dla kobiet w ciąży, osób z chorobami przewlekłymi, osób z obniżoną odpornością, dzieci oraz osób, które zgrzytają lub zaciskają zęby (wywierając zbyt duży nacisk na implanty).