Czym są implanty zębowe?

Implanty zębowe nazywane stomatologicznymi to rodzaj wkrętów, na które mocuje się odbudowę protetyczną. Dzięki implantom osoba, która utraciła ząb nie musi nosić protezy, ponieważ do złudzenia będą one przypominać naturalne żeby. Wkręty umieszczę się w kości, dlatego zanim będzie dochodziło do zabiegu implantacji trzeba będzie zrobić kilka badań. Podstawą będzie wywiad medyczny, badanie jamy ustnej razem z oceną stanu zębów oraz zdjęcie rentgenowskie. Lekarz będzie mógł ocenić czy istnieją jakieś przeciwwskazania do implantacji. Jeśli ich nie będzie to można będzie wykonać leczenie i przygotować wkręty.

Jak dobrać implanty zębowe dla siebie? Rodzaje wkrętów

Wybór implantów stomatologicznych to osobista decyzja pacjenta, ale warto także ja przedyskutować ze stomatologiem. Na rynku stomatologicznym dostępne są dwie opcje jeśli chodzi o wkręty. Tytanowe uważane za najbardziej popularne, ponieważ ich założenie jest az tak kosztowne jak implanty z innych materiałów. Niewątpliwie zaletą jeśli chodzi o wkręty tytanowe to będzie również ważne to, by była wysoka tolerancja na ten materiał. Jednocześnie to implanty, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ryzyko, że mogłyby się złamać czy zniszczyć jest minimalne. Wada tytanowych implantów to ich barwa. Srebrny kolor może być widoczny u osób, które maja odsłonięte szyjki. Dlatego wykonuje się korony, które będą pasować do pozostałych zębów.

Innym rodzajem implantów są ceramiczne, nazywane cyrkonowymi. Kolor jest taki sam jak ludzkiej tkanki. Dlatego trudno będzie je gołym okiem dostrzec. Są one również bardzo odporne na niekorzystne działanie różnych czynników. Wadą implantów cyrkonowych będzie natomiast ich wysoka cena, ale jeśli chcemy mieć piękny uśmiech przez lata to można się na nie zdecydować.

Decyzja o doborze implantów będzie uzależniona w dużej mierze od tego jakie możliwości finansowe ma dany pacjent i jakie będą jego potrzeby. Duże znaczenie ma ilość utraconych zębów i opinia lekarza implantologa odnośnie tego co będzie danemu pacjentowi rekomenduje. Możliwości na tym polu jest sporo więc korzystając z pomocy specjalisty można liczyć na to, że zaproponowane będą faktycznie świetne rozwiązania i implanty, które w praktyce będą się doskonale sprawdzać.

implant zębowy

Założenie implantów – jak przebiega ten proces?

Implantacja wkrętów będzie czasochłonna i w sumie może zajmować kilka miesięcy. Taki długi okres wynika przede wszystkim z tego, że miejsce zabiegowe musi się wygoić. Cały ten proces będzie można dzielić na trzy etapy.

Pierwszy etap obejmuje oczywiście konsultacje przed implantacją i badanie rentgenowskie zębów, badanie stomatologiczne jamy ustnej. Jeśli inne zęby nie wymagają naprawy stomatolog przedstawia plan leczenia na kolejne tygodnie. Ważne będzie także zapoznanie się już na początku z tym jakie wymogi będzie miał pacjent odnośnie tego jakie efekty mają być po wykonaniu implantów.

Drugi etap obejmuje umiejscowienie wkrętu w wyrostku zębodołowym powstałym na skutek utraty zęba. Jeśli będzie taka możliwość implant umieszcza się po utracie albo bezpośrednio po ekstrakcji. Ten rodzaj nazywa się natychmiastową. W innych przypadkach trzeba odczekać nawet trzy miesiące. Zabieg założenia wkrętu trwa około 40 minut i wykonywany jest w znieczuleniu. Zanim będzie zakładana odbudowa protetyczna rana musi się zagoić.

Trzeci etap to najprzyjemniejsza część w ramach zakładania implantów, gdy na wkręcie mocuje się imitację zęba wykonaną przez protetyka. W zależności od ilości zębów posiadanych przez pacjenta można robić albo odbudowę jednego albo kilku zębów, albo całościową, jeśli pacjent nie ma już swoich zębów.