Jeśli ktoś będzie chciał wybrać protezę zębową powinien poświęcić na to trochę czasu, ponieważ obecnie wybór jest bardzo duży i warto sobie rozważyć to jaki produkt będzie się wybierać. Odpowiednio dobrana proteza to szansa na to, że szybciej będzie się można do niej przyzwyczaić. Warto wiedzieć jakie są protezy i czym się między sobą różnią. Ruchome protezy To protezy, które stosuje się przy ubytku kilku zębów albo do całkowitego bezzębia. Użytkownik powinien ją używać tylko za dnia a w nocy wyjmować, by dziąsła i błony śluzowe mogły odpocząć. Do takiej protezy należy się przyzwyczaić, ponieważ wrażenia przy jedzeniu i mówieniu są inne niż przy własnych zębach. Protezy ruchome należy traktować jako rozwiązanie czasowe i po pewnym czasie, najczęściej po kilku latach konieczna jest wymiana takiej protezy na nową. Bardzo istotne będzie zwrócenie uwagi na dobre dopasowanie protezy. Tylko wtedy będzie można oczekiwać, że jej użytkowanie będzie komfortowe i będzie można się do niej przyzwyczaić. Zazwyczaj potrzeba kilku wizyt u dentysty, by takiego odpowiedniego dopasowania dokonać. Jeśli chodzi o takie protezy to zawsze takim dużym plusem jest ich stosunkowo nieduża cena i to ona decyduje o tym, że są one popularnym obecnie rozwiązaniem. Jeśli chodzi o protezy ruchome możemy mówić o dwóch rodzajach rozwiązań i będą to albo protezy częściowe albo protezy całkowite. Najtańsze są częściowe protezy ruchome akrylowe, które są refundowane. Rozwiązaniem, które będzie natomiast lepszej jakości będą protezy szkieletowe. Charakteryzują się one między innymi tym, że są stabilniejsze. Wśród dostępnych propozycji pojawiają się także częściowe protezy nakładkowe. Opierają się one w tej sytuacji na tych zębach, które jeszcze pozostały. Chodzi o sytuacje, w której nie można nałożyć koron ze względu na uszkodzenia korzeniowe. Wykonanie częściowej protezy ruchomej to najczęściej koszt kilkuset złotych.

proteza zębowa

Całkowita proteza zębowa ruchoma – ceny i rodzaje

Jeśli pacjent nie ma już kompletnie zdrowych zębów to trzeba wykonać całkowitą protezę. Wtedy najbardziej popularną opcją jest proteza akrylowa osiadająca. Umieszczona w jamie ustnej na dziąsłach z pomocą kremów mocujących. Początkowo pewnie takie kremy powodują dyskomfort, ale można przyzwyczaić się do ich stosowania i użytkowania takiej właśnie protezy. Protezy takie są refundowane przez NFZ. Inną możliwością będzie proteza montowana na implantach. Takie rozwiązanie będzie dużo bardziej komfortowe. Proteza dostaje bowiem sztuczne punkty zaczepienia. Trzeba jednak liczyć się z tym, że koszty przygotowania będą znacznie wyższe. Dodatkowo trzeba mieć przynajmniej dwa implanty na dole i dwa na górze, by mieć punkty zaczepienia dla protezy. Natomiast będzie to taka opcja, dzięki której szybciej się można do niej przyzwyczaić, jest większa stabilność i wygoda.

Protezy zębowe stałe – ceny i rodzaje

Dostępne są także protezy stałe nazywane implantami, które są wygodniejsze i łatwiejsze w adaptacji. Dają dużo lepsze odczucia, nie różnią się często od zwykłych zębów. Montowane są z pomocą tytanowych śrub w wierconych w kość. Na tej śrubie potem umieszczony jest sztuczny ząb, który wyglądał będzie jak naturalny i tak się będzie zachowywał. Niestety implanty są drogie i trzeba będzie szybko decydować się na nie po usunięciu chorego zęba. Po 2-3 miesiącach może być za późno, bo zaczyna zanikać kość i nie będzie miejsca do wkręcenia tytanowej śruby na implant. Dodatkowo dochodzi koszt za implant na poziomie nawet około 3-4 tysięcy złotych za jeden ząb.


Podobne Artykuły