Zdaniem dentystów miniimplanty są doskonałą alternatywą dla konwencjonalnych implantów. Szczególnie polecane są osobom, które z różnych powodów, w tym zdrowotnych, nie mogą skorzystać z tradycyjnego leczenia stomatologicznego. Co to są mini implanty i jak są instalowane? Jakie są zalety i wady mini-implantów. Ile kosztuje zakup mini implantu?

Co to są mini implanty? Krótka charakterystyka

Mini implanty dentystyczne to implanty z cienką śrubą wykonane z tytanu lub jego stopów. Z wyglądu miniimplanty są bardzo podobne do konwencjonalnych implantów, ale są znacznie mniejsze. Z reguły rozmiar mini-implantów nie przekracza średnicy do 3 milimetrów. Ze względu na to, że mini-implanty wykonane są z tytanu, są one biokompatybilne, co oznacza, że są neutralne dla organizmu człowieka. Dzięki temu nasz organizm nie postrzega mini-implantów jako ciał obcych. Na samym początku miniimplanty były stosowane w stomatologii jako podpory dla stałych mostów, zastępując brakujące zęby w szczęce. W kolejnych latach do stabilizacji protez, zwłaszcza zębów dolnych. Jednak obecnie miniimplanty pełnią funkcję korzenia zęba i są stosowane, gdy implantacja tradycyjnych implantów nie jest możliwa, na przykład ze względów zdrowotnych. Po pierwsze, mini-implanty dla pacjentów są bardziej ekonomiczne, wygodne i praktycznie bezbolesne podczas zabiegu. Implantacja jest w zasadzie zabiegiem nieinwazyjnym. Nacięcie wykonane w celu zamocowania mini-implantu jest niewielkie iw niektórych przypadkach może nie być konieczne. Ponadto zabieg wszczepienia mini-implantu nie wymaga szycia, a implanty są zwykle montowane bezpośrednio po zakończeniu zabiegu.

Dla kogo są mini implanty?

W zasadzie mini-implanty przeznaczone są dla wszystkich chętnych pacjentów, ale istnieją wskazania do tego typu mocowania. Dzieje się tak, ponieważ mini implanty są przeznaczone dla osób, które nie mogą korzystać z tradycyjnej metody implantacji. Dotyczy to np. osób starszych lub cierpiących na schorzenia, w których dochodzi do utraty masy kostnej. Ponadto mini-implanty służą do stabilizacji protez zębowych, które są już używane przez pacjenta, szczególnie w przypadku protez umieszczanych w żuchwie. Np. wśród pacjentów, którzy wybrali protezy ruchome podczas leczenia stomatologicznego, często istnieje obawa przed wypadnięciem, rozłączeniem lub złamaniem protezy. Jedną z możliwości stabilizacji takiej wyjmowanej protezy są miniimplanty.

Instalacja mini-implantów - przebieg zabiegu

Procedura zakładania mini-implantów odbywa się zwykle podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Ta procedura trwa zwykle około godziny. Oczywiście zabieg musi być poprzedzony wizytą konsultacyjną i tomografią komputerową. Instalację mini-implantów można podzielić na 4 etapy, które przedstawiają się następująco:

Etap I: po obejrzeniu wyników tomografii komputerowej lekarz stomatolog ustala optymalną lokalizację mini-implantów. Podejmując tę decyzję bierze pod uwagę lokalizację kości i ich położenie względem przyszłej protezy;

Etap II: lekarz stomatolog podaje pacjentowi znieczulenie miejscowe. Następnie wprowadza jednoczęściowe mini-implanty. Jeśli stan kości na to pozwala, dentysta nie musi nacinać dziąseł, a następnie ich zszyć, aby cały zabieg był jak najmniej inwazyjny;

Etap III: po wszczepieniu mini-implantów dentysta wprowadza klipsy kulkowe do istniejącej protezy pacjenta. Jeśli pacjent nie miał jeszcze protezy, dentysta wykonuje nową protezę i dopiero potem mocuje ją do implantów. Bezpośrednio po zabiegu pacjent może normalnie funkcjonować - jeść, pić, uśmiechać się czy rozmawiać.

Etap IV: Około 7 dni po operacji wskazana jest wizyta kontrolna u dentysty. Stomatolog oceni wtedy proces gojenia się tkanek wokół tkanek oraz sprawdzi dopasowanie i stabilność protezy.

Higiena jamy ustnej po wszczepieniu mini-implantu

Higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna, także w przypadku wszczepionych mini-implantów. Protezę należy dokładnie czyścić 2-3 razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem. Najpierw spłucz resztki jedzenia z protezy, a następnie wyczyść pozostałe powierzchnie szczoteczką nylonową i pastą do protez. Aby zapobiec gromadzeniu się bakterii na protezie, należy ją codziennie zanurzać w specjalnym płynie na 30 minut, a następnie dokładnie spłukać wodą. Ta metoda pomaga również pozbyć się nieświeżego oddechu.