Rentgen zębów, który nazywany jest także badaniem RTG zębów czy rentgenem stomatologicznym albo po prostu prześwietleniem to jedna z najczęściej stosowaną procedurą diagnostyczną jeśli chodzi o współczesną stomatologię. Wskazań do wykonania rentgena zębów jest wiele, a badanie będzie krótkotrwałe, bezbolesne i nie będzie wymagało żadnych szczególnych przygotowań.

Badanie rentgenowskie jest znane i wykorzystywane w medycynie już od lat 30 XX wieku –po raz pierwszy były wykonywane w USA. W czasie badania właściwości promieniowania X są wykorzystywane. Promieniowanie X przechodzi przez tkanki ludzkiego organizmu i jest przez nie w różnym stopniu wchłanianie. Tkanki miękkie jak mięśnie czy narządy wewnętrzne pochłaniają mniej promieniowania więc na zdjęciach są w kolorze czarnym. Kości wchłaniają zdecydowanie więcej promieniowania rentgenowskiego, dzięki czemu na zdjęciach będą widoczne w formie białych kształtów.

Rentgen zębów – wskazania

Badania rentgenowskie znajdują zastosowanie we wszystkich dziedzinach medycyny, nie wyłączamy tutaj również stomatologii. Istnieje kilka odmian badania w stomatologii – cefalometria, zdjęcie pantomograficzne, ale jednak zdjęcie RTG punktowe jest najbardziej popularne, zwane jest po prostu rentgenem zębów. O ile w przypadku cefalometrii czy pantomogramu mamy badania o przekrojowym charakterze, które dają większe możliwości obrazowania, o tyle RTG punktowe będzie obejmować maksymalnie cztery zdjęcia i przy tym będzie zdjęciem bardzo dokładnym.

Jakie mamy konkretne wskazania do wykonania takiego zdjęcia? Można tutaj mówić o takich zleceniach jak:

  • Diagnostyka zmian próchnicowych zaawansowanych
  • Diagnostyka urazów mechanicznych zębów
  • Przed leczeniem kanałowym
  • W momencie wystąpienia powikłań po leczeniu kanałowym
  • Przy stanach zapalnych i chorobach dziąseł
  • Przed leczeniem protetycznym
  • Przed zabiegami chirurgii stomatologicznej
  • W celu kontrolnym

Dzięki tym obrazom jakie będzie można uzyskać z rentgena dentysta będzie mógł wykryć także rozwijające się w jamie ustnej ropnie, cysty, guzki, a także inne nieprawidłowości jak między innymi zatrzymanie zęba mądrości.

Rentgen zębów

Jak przebiega rentgen zębów?

Rentgen zębów to badanie, które jest krótkotrwałe i bezbolesne. Nie wymaga żadnych przygotowań. Można normalnie jeść i pic przed badaniem, można przyjmować leki i wykonywać zwykłe codzienne aktywności. Jeszcze nie dawno wykonywano takie zdjęcie z pomocą tradycyjnego aparatu z kliszą. Obecnie już coraz częściej wykorzystuje się do tego specjalne aparaty cyfrowe. Zamiast kliszy wkłada się cyfrowy czujnik zabezpieczony folią i zdjęcie po kilku sekundach jest już widoczne na ekranie komputera. W technologii cyfrowej dostajemy doskonałe metody jeśli chodzi o obrazowanie i można szybko wykryć nieprawidłowości w uzębieniu.

Czy rentgen zębów to bezpieczne badanie?

Tak jak wcześniej wspominano w czasie badania rentgenowskiego wykorzystuje się promieniowanie X, które nie jest dla nas obojętne. Jednak nie jest to aż tak duża dawka, by była niebezpieczna dla zdrowia. Jednocześnie takim przeciwwskazanie do wykonania badania będzie ciążą. W trakcie jej trwania kobieta faktycznie nie powinna podawać się takiemu badaniu. Wyjątkiem jest tutaj wyłącznie taka sytuacja, w której korzyść z przeprowadzonego rentgena będzie większa niż ewentualne ryzyko uszkodzenia płodu przez dokonanie takiego badania. Warto oczywiście te różne kwestie mieć na uwadze i decydować się na badanie w momencie, gdy takie będzie zalecenie lekarza, który po przeprowadzeniu wywiadu oceni czy ewentualne ryzyko istnieje.