RTG zęba to inaczej prześwietlenie albo też zdjęcie rentgenowskie zęba, które pozwala diagnozować różne stany chorobowe oraz zapalne, które będą rozwijać się w zębie, a także będzie można zobaczyć jak wygląda struktura korzeni oraz kanałów zębowych.

Na czym polega RTG zęba?

RTG zęba to badanie radiologiczne, które polega na tym, że dokonuje się prześwietlenia za pomocą promieni rentgenowskich. Na tej podstawie będzie można ocenić stan zębów oraz tkanki kostnej żuchwy, a także szczęki oraz stawu skroniowo żuchwowego. Najczęściej stosuje się RTG zęba aby określić stan kości i tkanek poszczególnych zębów a także korzenia. Zdjęcie pozwala lekarzowi ocenić wewnętrzną strukturę zęba i decydować o podjęciu leczenia.

Kiedy należy wykonać RTG zęba?

Lekarz stomatolog zaleca wykonywanie RTG zęba najczęściej w momencie, gdy podejrzewa się zaawansowaną próchnicę, a w przypadku braku zawiązków zębowych i zębów zatrzymanych przy podejrzeniu zmian chorobowych i stanów zapalnych przy korzeniach. Można będzie także sprawdzić stan pozostawionych korzeni, torbieli, przy podejrzeniu zmian o charakterze nowotworowym. RTG zęba będzie także polecane w momencie, gdy planuje się ekstrakcję, czy przed wykonaniem leczenia kanałowego oraz przed leczeniem protetycznym. Jeśli ktoś planuje wszczepienie implantów to również wcześniejsze zdjęcie RTG będzie wskazane. Zwykłe RTG zęba to zazwyczaj prześwietlenie tylko jednego zęba, ewentualnie kilku maksymalnie czterech na jednym zdjęciu.

RTG zębów

Co można zdiagnozować na podstawie RTG zęba?

Zmiany w zębach, które spowodowane są przez próchnice będą widoczne na zdjęciu RTG zeba w postaci białych plam. RTG pozwala także zobaczyć jaki jest stan implantów, korzeni zębowych oraz określić wady zgryzu, co będzie szczególnie ważne przy leczeniu ortodontycznym. Na zdjęciu RTG będzie można również zobaczyć tkanki miękkie twarzy oraz podniebienia więc jeśli będą występowały stany chorobowe w tych właśnie miejscach.

Jak przebiega badanie RTG zęba?

Wykonywać można dwa rodzaje badania RTG zęba. Pierwsze z nich to badanie wewnątrzustne, które polega na tym, że niewielką kliszę umieszcza się w jamie ustnej pacjenta, który przytrzymuje ją palcem, tak by zdjęcie było nieporuszone. Drugi rodzaj zdjęcia to badanie zewnątrzustne, które polega na tym, że będzie to pantomogram oraz zdjęcia warstwowe szczęki a wiec tak zwany tomograf. Tego rodzaju RTG zębów będzie charakteryzować się większą precyzją i dlatego więcej cennych informacji będzie można z takich zdjęć wyciągnąć informacji. Badanie trwa kilka minut i nie będzie bolesne. Trzeba będzie jednak poczekać kilkanaście minut na wywołanie kliszy. RTG zeba punktowe jest szkodliwe w małym stopniu. Jeśli chodzi o zdjęcie pantomograficzne to oczywiście poziom promieniowania będzie stosownie większy, co wynika oczywiście z tego, że zakres tego zdjęcia będzie szerszy. Warto o tym pamiętać, jednak są takie sytuacje, w których wykonanie tego zdjęcia będzie konieczne, by zapewnić sobie prawidłowe techniki leczenia uzębienia.