Źle prowadzona higiena jamy ustnej, palenie papierosów, picie wina, kawy, herbaty nie będzie dla naszych zębów obojętne. Jeśli chce się uniknąć ubytków i poważniejszych chorób uzębienia trzeba myć zęby, ale także korzystać z zabiegów dentystycznych, które pozwalają utrzymać zęby w dobrym stanie. Wśród tych zabiegów znajduje się skaling. Warto dowiedzieć się na czym on polega.

Czym jest kamień nazębny?

Nawet na dokładnie szczotkowanych zębach pojawia się miękki osad. Gdy nie będzie usunięty mineralizuje się i twardnienie. Powstaje płytka nazębna, która także ulega mineralizacji i w ten sposób tworzy się kamień nazębny. W jego skład wchodzi białko, bakterie próchnicowe, płytka nazębna i resztki pokarmów.

Kamień nazębny może powstać na zębie i wtedy mamy kamień naddziąsłowy jak i pod dziąsłami i wtedy jest kamień poddziąsłowy. Jeśli kamień nie będzie regularnie usuwany może prowadzić do poważnych chorób zębów i dziąseł. Gdy na zębach pojawia się żółtawy albo biały osad, którego nie da się usunąć szczoteczką ani nicią dentystyczną możemy mieć pewność, że będzie to właśnie kamień nazębny. Nie mamy możliwości samodzielnie go usunąć więc konieczna będzie wizyta u dentysty. W gabinecie wykonany w tej sytuacji będzie skaling.

Rodzaje i metody wykonywania skalingu

Zabieg saklingu powinien być wykonywany co najmniej raz w roku. Osoby, które piją dużo kawy albo herbaty bądź palą powinny robić go raz na pół roku.

Zabieg wykonuje się tradycyjnie z użyciem skalera manualnego albo też metodą chemiczną, która wykorzystuje roztwór perhydrolu, którego zadaniem będzie rozpuszczenie kamienia i jego wypłukanie wodą pod ciśnieniem. Metoda mechaniczna to również wykorzystywana opcja i zęby ulegają frezowaniu. Można także decydować się na metodę laserową, w której kamień nazębny będzie usuwany laserem, metody dźwiękowe z falami dźwiękowymi albo ultradźwiękowo użyciem specjalnych fal i to właśnie ta metoda jest obecnie najczęściej stosowana. W zależności od tego jak umiejscowiony jest kamień czy będzie naddziąsłowy czy poddziąsłowy.

kobieta podczas wizyty u stomatologa

Skaling naddziąsłowy

Skaling naddziąsłowy ma za zadanie usunąć kamień z koron zębowych. Aby usunąć kamień głowicę skalera przykłada się do powierzchni zęba. Następnie dzięki draganiom o odpowiedniej częstotliwości i wodzie pod ciśnieniem będzie można rozbijać kamień nazębny. Miejsce w którym znajdował się kamień jest poddane polerowaniu co sprawia, że nie osadza się kamień. Za oba łuki zębowe zapłaci się do 200 złotych.

Skaling poddziąsłowy

Skaling poddziąsłowy jest znacznie bardziej skomplikowany i traktuje się go jak zabieg chirurgiczny. Polega on na usuwaniu kamienia, który osadził się pod dziąsłami i taka metoda daje bardzo dobre efekty, ale aby usunąć taki kamień nie tylko będzie potrzebny skaler, ale jeszcze kiret a więc specjalistyczny sprzęt o charakterystycznym kształcie, który pozwala na wymiatanie kamienia z przestrzeni w jamie ustnej, również spod dziąseł.

Bardzo często ludzie decydują się na wykonanie obu zabiegów razem, by wygładzić powierzchnię zęba i poprawić przyleganie dziąsła. Po skalingu stosuje się fluoryzację, aby wzmocnić korzeń. Skaling poddziąsłowy obu łuków zębowych to koszt około 300 złotych.

Zalecenia po zabiegu skalingu

Po zabiegu może się pojawić dyskomfort oraz nadwrażliwość zębów, która będzie ustępować z czasem. Skaling naddziąsłowy jest zabiegiem bezbolesnym. W przypadku zabiegu poddziąsłowego wszystko będzie zależeć od odporności na ból. Zabieg nie powinien być wykonywany u kobiet w ciąży, przy osteoporozie, odklejaniu się siatkówki oraz przy implantach zębowych.